Sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju człowieka. Nie jest to zatem pasywny odpoczynek, ale gruntowna regeneracja organizmu. Każdy z nas potrzebuje snu, ale najmłodsi potrzebują go w szczególności – kiedy śnią w ich organizmach zachodzi szereg procesów, które stymulują ich rozwój.

Co warto wiedzieć o śnie dziecka?

Ile powinno przesypiać dziecko?

Kiedy jesteśmy niewyspani, czujemy się po prostu osłabieni. Mamy mniej energii przez co nie jesteśmy aż tak wydajni w ciągu dnia. O ile dorosły człowiek potrafi radzić sobie z brakiem snu, chociażby kolejną filiżanką kawy, o tyle w przypadku dziecka sen zapewnia jego prawidłowy rozwój i dobry humor. Stąd też jest niezwykle ważne, aby nasza pociecha przesypiała odpowiednią ilość czasu.

Noworodek: ok. 16—18 godzin

Niemowlę: ok. 14 godzin

Maluch 3-5 lat: ok. 11-13 godzin

Dzieci do 12 lat: 9-11 godzin

Dziecko do około 16. roku życia: 8-10 godzin na dobę

Sen jest sprawą indywidualną – niektóre dzieci potrzebują go więcej, inne wysypiają się szybciej. Ważne, aby pozwalać dziecku na sen i nie zakłócać go. Po ukończeniu 4. roku życia większość dzieci nie wymaga już snu w ciągu dnia. Ale jeżeli twoje Dziecko ma ochotę przespać się w ciągu dnia, a Ty obawiasz się, że nie będzie potem mogło zasnąć w nocy i nie pozwalasz mu na drzemkę – popełniasz błąd. Jak mawia stare porzekadło dziecko im więcej śpi – tym śpi więcej. Czasami organizm sam domaga się snu i jak najbardziej powinniśmy mu na to pozwolić. Niewyspane dziecko staje się marudne i rozbite, ponadto obniża się jego koncentracja.

Inne DobraNocne

ciekawostki

Co się dzieje w organizmie podczas snu?

Co się dzieje w organizmie podczas snu?

Kiedy twoje dziecko trafia do krainy snów, jego organizm, a zwłaszcza mózg, wykonuje wzmożoną pracę. Po pierwsze przechowuje i segreguje wspomnienia z dnia, aby móc przywołać je później. Jest to zatem kluczowy moment...

Gdy maluch nie może zasnąć…

Gdy maluch nie może zasnąć…

Każdy z nas potrzebuje snu, ale najmłodsi potrzebują go w szczególności – kiedy śnią w ich organizmach zachodzi szereg procesów, które stymulują ich rozwój. Wiemy już, dlaczego sen jest tak ważny dla rozwoju dziecka...

Jeśli jesteś ciekaw niezwykłych przygód Nocków, zapraszamy Cię do polubienia naszego profilu na Facebook’u, gdzie opowiadamy Dzieciom o tym niezwykłym miejscu.