Kiedy twoje dziecko trafia do krainy snów, jego organizm, a zwłaszcza mózg, wykonuje wzmożoną pracę. Po pierwsze przechowuje i segreguje wspomnienia z dnia, aby móc przywołać je później. Jest to zatem kluczowy moment uczenia się. Dziecko potrzebuje również snu, ponieważ dzięki temu jest bardziej skupione i skoncentrowane w szkole.

Co się dzieje w organizmie podczas snu?

Jakie zmiany zachodzą w naszym ciele?

Podczas snu odnawiają się komórki w naszym ciele – to czas naprawy organizmu. To właśnie wtedy organizm zwiększa produkcję hormonów wzrostu. Są one wydzielane przez przysadkę mózgową w sposób pulsacyjny, a najwięcej wydziela się ich tuż po zaśnięciu, kiedy sen jest bardzo głęboki. W trakcie snu mięśnie dziecka, a także jego serce regenerują się. Sen jest także istotny w utrzymaniu prawidłowej wagi – analizy wykazały, że sen wpływa na ośrodek głodu, przez co osoby niewysypiające się, zjadają więcej. Ponadto sen wpływa na prawidłową pracę układu immunologicznego – przy problemach ze snem może spaść odporność dziecka, przez co jest bardziej podatne na infekcje.

Inne DobraNocne

ciekawostki

Co warto wiedzieć o śnie dziecka?

Co warto wiedzieć o śnie dziecka?

Sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju człowieka. Nie jest to zatem pasywny odpoczynek, ale gruntowna regeneracja organizmu. Każdy z nas potrzebuje snu, ale najmłodsi potrzebują go w szczególności – kiedy śnią w...

Gdy maluch nie może zasnąć…

Gdy maluch nie może zasnąć…

Każdy z nas potrzebuje snu, ale najmłodsi potrzebują go w szczególności – kiedy śnią w ich organizmach zachodzi szereg procesów, które stymulują ich rozwój. Wiemy już, dlaczego sen jest tak ważny dla rozwoju dziecka...

Jeśli jesteś ciekaw niezwykłych przygód Nocków, zapraszamy Cię do polubienia naszego profilu na Facebook’u, gdzie opowiadamy Dzieciom o tym niezwykłym miejscu.